Кубок України з вітрильного спорту 2021

share on:

Із 6 до 10 серпня 2021 року в місті Дніпро проходив Кубок України з вітрильного спорту серед олімпійських класів яхт. Повноважним організатором змагань були ГО «Вітрильна федерація України» разом з Міністерством молоді та спорту. Близько півсотні спортсменів з різних куточків України приїхали, аби довести, що вони є найсильнішими у своєму класі.

Є в Дніпрі місце, яке виділяється серед інших своєю привабливістю, оригінальністю та розташуванням. Саме тут знаходиться новий, ще до кінця не добудований, але вже практично повністю робочий, яхт-клуб «Січ». Розташований на правому дніпровському березі, в південній частині міста,він є справжньою перлиною як для дніпрян, так і для гостей Дніпра. Ідеально доглянуті газони, екзотичні тварини та птахи, які вільно прогулюються алейками цього клубу, бруківка, місточки та просто чудова атмосфера – все це і є яхт-клуб «Січ».

І саме цей яхт-клубна початку серпня приймав у себе яхтсменів з усієї країни, які змагались за право стати володарями Кубку України серед олімпійських класів яхт. Поборотись за Кубок з’їхалися спортсмени з Дніпропетровської, Донецької, Миколаївської, Київської, Херсонської, Харківської, Полтавської, Запорізької, Кіровоградської, Тернопільської областей та міста Києва. А розігрувався Кубок серед таких олімпійських класів: «470», Laser, Laser Radial, Finn, RS:X. Кожен клас яхт був представлений найсильнішими екіпажами.

В наймасовішому класі Laser боротьба з перших перегонів точилась між молодим спортсменом з Одеської області, майстром спорту України Оскаром Мадонічем та вже досвідченим яхтсменом Валерієм Курдяшовим з Маріуполя, Донецької області – майстром спорту України міжнародного класу, учасником Олімпійських ігор в Ріо-де-Жанейро у 2016 році. З дев’яти проведених перегонів Валерій чотири рази приходив до фінішу першим, а Оскару вдалося це зробити п’ять разів. Ще до останнього перегонового дня Кудряшов очолював таблицю результатів, щоправда з мінімальною перевагою в одне очко, але в останній день втримати лідерство йому не вдалося. Оскар Мадоніч двічі перетнув фінішну лінію першим і здобув перше місце на п’єдесталі. Третім в класі був ще один донеччанин, майстер спорту України Станіслав Мулько. Він досить впевнено завоював третє місце, випередивши найближчого суперника на 10 очок.

В класі Laser Radial серед жінок яскраву перемогу виборола майстер спорту України Софія Науменко з Дніпра, яка перетинала фінішну лінію першою в більшості перегонів. Вона лише тричі була на фініші другою, пропустивши молоду полтавську спортсменку, кандидата в майстри спорту Анну Дегасюк. Так вони і стояли на п’єдесталі пошани: Софія Науменко на першій сходинці і Анна Дегасюк – на другій.

Ще один масовий клас, що, до речі, після Олімпіади у Токіо змінює свій формат – це швертбот-двійка «470», який був прийнятий в олімпійську чоловічу програму на Олімпіаду 1976 року, а пізніше, в 1988-му, до програми олімпійської регати була додана жіноча «470». І ось через 45 років виступів на Олімпіадах один із найпопулярніших швертботів стає яхтою-міксом, тобто в Марселі в 2024 році чоловіки і жінки змагатимуться разом у змішаних екіпажах. Такі мікси вже закріпились за катамараном Nacra 17, і ось за гендерною рівністю на черзі «470». Українська асоціація «470», не дочікуючись завершення Олімпіади в Токіо, вирішила якомога швидше розпочати тренування та виступи у змішаних екіпажах, і цьогорічний Кубок України відбувався саме в такому форматі. Боротьба за лідерство точилась відразу з перших перегонів, а лідери змінювались практично щодня, – три сильних екіпажі, які вже неодноразово показували високі результати як на всеукраїнських, так і на міжнародних змаганнях. Після першого дня лідерство закріпив за собою екіпаж майстрів спорту, учасника Олімпіади 2016 року в Ріо, Бориса Швеця та Ангеліни Кошової, другими з відставанням лише у два очка були майстер спорту України міжнародного класу Анна Кисельова та майстер спорту України Владислав Баранник, а третіми із однією дискваліфікацією на старті завершив перший перегоновий день екіпаж у складі майстра спорту України Тетяни Лепши та кандидата у майстри спорту Єгора Самаріна. В подальші дні човен Анни Кисельової частіше перетинав фінішну лінію першим, що й допомогло спортсменам завоювати Кубок. Другими, із відривом у два очки, були Борис Швець з Ангеліною Кошовою, а третє місце, також відстаючи на два очка, посіли Тетяна Лепша та Єгор Самарин.

Клас Finn. Лише два учасники взяли участь у цій регаті і обидва представляли місто Дніпро: майстри спорту України брати Андрій та Олександр Гусенки. Для Finn це були практично останні змагання в якості олімпійського класу, адже рішенням Ради Word Sailing у 2018 році його було виключено з програми регати Олімпійських ігор 2024 року, яка відбуватиметься у Марселі. Finn – один із олімпійських довгожителів, вперше включений до програми Олімпіади у 1952 року, і впродовж 68 років був яхтою для сильних та міцних яхтсменів, які полюбляли «сам на сам» підкорювати морські терени. Олімпійські ігри у Токіо 2020 (2021) року стали для цієї яхти прощальними в якості олімпійського класу. І хоча «фінністи» ще мають надію, що Word Sailing або Міжнародний Олімпійський Комітет повернуть Finn на олімпійську дистанцію, наразі спортсмени із сумом складали своє обладнання після завершення регати. Щодо результатів цієї регати, то переможцем і володарем Кубку став Андрій Гусенко, переконливо вигравши усі перегони.

Також на дистанції разом із яхтами змагалися спортсмени на вітродошках класу RS:X. Як і Finn, цей клас теж востаннє взяв участь у перегонах як олімпійський. Вітрильна дошка, а саме Windglider, була прийнята в олімпійську програму Ігор 1984 року і, неодноразово кардинально змінюючи клас дошки, дійшла до Олімпіади 2024 року. Щоправда, у Марселі віндсерфінгісти виступатимуть на абсолютно нових дошках із підводним крилом, класу IQFoil. Але мова наразі про RS:X. Цей клас вітродощок став четвертим у родині олімпійського віндсерфінгу і протримався там аж чотири олімпійських цикли, однак із великою перевагою голосів на Раді World Sailing був замінений на сучасний IQFoil. І Кубок України 2021 року для RS:X також був розіграний востаннє. Приємно те, що цього разу на дистанцію вийшли і чоловіки, і жінки. До речі, після 2014 року в Україні жіноча програма в цьому класі була представлена лише декілька разів. Насправді, RS:X є класом дуже складним технічно і важким фізично, відтак багато хто дуже позитивно сприйняв заміну його на новий. Та й політика Neil Pryde, який був монополістом у продукуванні RS:X, теж зіграла не останню роль у заміні класу іншим.Особливо символічним було те, що цей останній Кубок України для RS:X відбувався саме під час олімпійської регати у Токіо.

Але, тим не менш, змагання у Дніпрі були проведені, перегони вдались, і віндсерфінгісти теж «попрощались» із своїми дошками. Однак перед тим вони чесно і невтомно боролися за звання найсильнішого. Основне суперництво розгорнулось між тернополянами, майстром спорту України Мар’яном Воловцем та кандидатом у майстри спорту Юрієм Будаєм. Вони по черзі перетинали фінішну лінію першими, та перемогу з мінімальним відривом у одне очко таки виборов Мар’ян. Другу сходинку п’єдесталу зайняв Юрій Будай. Бронзову нагороду отримав також тернополянин, кандидат у майстри спорту Тігран Данієлян. Серед жінок сильнішою виявилась кандидат у майстри спорту Аліна Нижегородова з Тернополя, другою була спортсменка зі Світловодська, кандидат у майстри спорту Анжеліка Гарькава. Аліна сім разів приходила до фінішу першою, чим заздалегідь здобула собі переконливу перемогу у цій регаті.

Кубок України з вітрильного спорту в олімпійських класах яхт завершився, але спортсменів вже за півтора місяця в Маріуполі чекає Чемпіонат України, за результатами якого буде сформована нова збірна команда України на 2022 рік, і проведені чергові відбори на участь у міжнародних змаганнях.

Результати Кубка України в олімпійських класах яхт:

Laser Radial:

  1. Софія Науменко, Дніпропетровська обл.
  2. Анна Дегасюк, Полтавська обл.

Laser:

  1. Оскар Мадоніч, Одеська обл.
  2. Валерій Кудряшов, Донецька обл.
  3. Станіслав Мулько, Донецька обл.

«470»:

  1. Анна Кисельова/Владислав Баранник, м. Київ
  2. Борис Швець/Ангеліна Кошова, м. Київ
  3. Тетяна Лепша/Єгор Самарін, Дніпропетровська обл.

Finn:

  1. Андрій Гусенко, Дніпропетровська обл.
  2. Олександр Гусенко, Дніпропетровська обл.

RS:X, чоловіки:

  1. Мар’янВоловець, Тернопільська обл.
  2. Юрій Будай, Тернопільська обл.
  3. ТігранДанієлян, Тернопільська обл.

RS:X, жінки:

  1. Аліна Нижегородова, Тернопільська обл.
  2. Анжеліка Гарькава, Кіровоградська обл.

Текст: Олексій Нижегородов
Фото автора

Leave a Response