На п’ять днів, з 23 до 27 червня, Тернопіль став столицею вітрильної дошки України. Найсильніші спортсмени різних вікових груп із Тернополя, Донецької області та Миколаєва змагалися за звання найсильнішого віндсерфінгіста України. Двадцять один спортсмен, два класи вітродощок, чотири вікових групи і чотири комплекти медалей – таким був цьогорічний чемпіонат України з віндсерфінгу.
Вже доброю традицією для Тернополя стало те, що наприкінці червня на плесі Тернопільського ставу з’являються вітрила спортсменів з різних куточків нашої країни. Ось і цьогоріч упродовж п’яти днів найсильніші представники Тернополя, Донецької та Миколаївської областей змагалися за звання чемпіонів України у класах вітродощок RS:X та Techno 293. У Techno 293 юні віндсерфінгісти за правилами класу були поділені на дві групи: перша – юнаки та дівчата не старші 2007 року народження, та друга група, де змагались спортсмени 2005–2006 років народження. Хочеться зазначити, що клас Techno 293 є одним із наймасовіших серед вітродощок і вже тричі обирався олімпійським класом на юнацькі олімпійські ігри. На чемпіонатах світу та Європи у класі Techno 293 в останні роки налічувалось до 400 учасників з усіх куточків світу, і цьогорічний чемпіонат України у Тернополі став однією зі сходинок для участі українських спортсменів у чемпіонаті Європи, який проходитиме в Естонії наприкінці серпня.
Тернопіль зустрів учасників аномальною спекою, яка в перші дні змагань сягала 34 градусів за Цельсієм у тіні і повною відсутністю вітру. Учасникам змагань довелося нудьгувати на березі, шукаючи прохолоди під деревами та купаючись у ставі. До речі, цього року спортсмени та судді базувалися на водноспортивній базі КДЮСШ з водних видів спорту. Чудово підготовлене місце, комфортна берегова лінія зі зручними спусками на воду, вкритими штучною травою, нові причали для швартування катерів зробили ці змагання справжнім святом для спортсменів. Присутність багатьох журналістів з місцевих телеканалів, газет та сайтів, які, користуючись відсутністю вітру, спілкувались із тренерами, суддями та спортсменами, довела, що Тернопіль справді цікавиться вітрильним спортом, а самі вітрила є невід’ємною складовою міста.
Але бажана вітрильна погода таки не змусила на себе довго чекати. Вже на другий день змагань західний циклон приніс прохолоду і такий жаданий вітер. Невеликі розміри Тернопільського ставу не дають розігнати велику хвилю, як на морі, однак вітер порадував спортсменів. 6–7 метрів за секунду з поривами до 9, південно-західний напрямок дозволили провести чотири чудових перегони, які одразу визначили лідерів в усіх групах вітродощок. У старшій віковій групі серед юнаків лідерство захопив тернопільський віндсерфінгіст Тімур Данієлян, другим до фінішу приходив Олександр Городиський, а серед молодших юнаків найкращі результати показали Давид Огородник та Костянтин Городиський (ці спортсмени теж з Тернополя), третім за ними приходив Руслан Рудомьотов, який виступав за Донецьку область. У наступні дні було проведено ще сім перегонів (десять загалом) і, хоча кожен із хлопців хотів перемогти і кожен «викладався на повну», Тімур Данієлян та Давид Огородник довели, що вони найсильніші у своїх вікових групах.
Серед дівчат усі чотири перегони в перший день виграла Аліна Нижегородова, а другою до фінішу приходила Єва Золота-Авдєєнко (обидві спортсменки з Тернополя). Але коли наступного дня вітер дещо вгамувався (до 3–4 метрів за секунду), то вже Єва тричі перетинала фінішну лінію першою, а Аліна була другою, відповідно. І якщо в хлопців ситуація виглядала більш-менш стабільною, то для дівчат третій і заключний день перегонів став вирішальним. Знову подув свіжий вітер, який сягав 8–9 метрів за секунду, і знову Аліна Нижегородова приходила до фінішу першою, що й дало змогу спортсменці піднятися на першу сходинку п’єдесталу пошани. Єва Золота-Авдєєнко завершила регату другою, а третє місце зайняла донецька спортсменка Катерина Голобокова. До слова, дівчата не пропустили жодного перегону, навіть коли налітали грозові шквали, і деякі юнаки потребували допомоги, юні спортсменки проходили дистанції, доводячи, що вони справді є найсильнішими віндсерфінгістками України.
Але чемпіонат України з віндсерфінгу відбувався не лише серед юнаків. Дорослі спортсмени також брали в ньому участь, змагаючись у олімпійському класі вітродошок RS:X. Хочеться зазначити, що це був дійсно історичний чемпіонат України, адже RS:X завершує свою досить довгу кар’єру олімпійського класу. Востаннє на таких дошках спортсмени поборються за звання олімпійських чемпіонів на Олімпіаді в Токіо в липні – серпні 2021 року. Клас RS:X уже відходить в історію як довгожитель олімпійської вітрильної програми. Чотири Олімпіади поспіль, з 2008 до 2016 року, RS:X був одним із найпопулярніших класів вітродощок і збирав на різноманітних міжнародних регатах по декілька сотень спортсменів. Складний технічно, важкий фізично, з багатьма налаштуваннями, але такий популярний серед віндсерфінгістів усіх вікових груп, RS:X після Олімпійських ігор у Токіо займе почесне місце в історії віндсерфінгу разом із Windglider, Lechner та Mistrаl One Design, поступившись молодому, прогресивному, швидкому та футуристичному класу вітродощок IQFoil. Лише за один рік він уже став мегапопулярним серед віндсерфінгістів. IQFoil – це вітродошка на підводних крилах, яка здатна за швидкості вітру 3–4 метри за секунду летіти над поверхнею води зі швидкістю 30–40 кілометрів за годину. І вже на Олімпійських іграх у Парижі в 2024 році саме на цих дошках віндсерфінгісти змагатимуться за звання олімпійських чемпіонів.
Додамо, що як олімпійський клас серед RS:X ще один раз буде розіграно Кубок України, який пройде в Дніпрі на початку серпня цього року, а от саме чемпіонат України в Тернополі став для цих вітродощок останнім.
Дива тут не сталось, адже участь у змаганнях брав майстер спорту України міжнародного класу, учасник Олімпійських ігор у Бразилії в 2016 році, багаторазовий чемпіон України тернополянин Олександр Тугарєв. Вигравши всі десять перегонів, він знову довів, що є найсильнішим віндсерфінгістом України. Стабільність у регаті показав ще один тернопільський спортсмен Мар’ян Воловець, який виборов друге місце, обійшовши майстра спорту України Олександра Гончаренка з Миколаєва. Хлопці боролись до останнього, але, не дуже вдало розпочавши змагання, Сашко не зміг здолати свого суперника і в результаті отримав бронзову нагороду. Додамо, що Мар’ян, посівши друге місце, виконав норматив майстра спорту України.
Завершився черговий чемпіонат України з вітродощок. Для когось він став розчаруванням, комусь приніс нові перемоги, для когось відкрив нові можливості та перспективи, але в будь-якому випадку ці змагання показали, що в Україні є, і активно розвивається спортивний напрямок віндсерфінгу, і приємно, що центром цього виду спорту, хоч на декілька днів стало чудове місто Тернопіль зі своїм неповторним ставом.
До закриття змагань і урочистих нагород долучилось управління розвитку спорту та фізичної культури Тернопільської міської ради, Тернопільський міський центр фізичного здоров’я населення, а кубки, медалі та призи переможцям і призерам вручав особисто Тернопільський міський голова Сергій Надал.
Результати чемпіонату України у класах вітродощок Techno 293 та RS:X:
Клас RS:X (11 учасників):
- Олександр Тугарєв (Тернопіль)
- Мар’ян Воловець (Тернопіль)
- Олександр Гончаренко (Миколаїв)
Клас Techno 293 (1 група, юнаки, 4 учасники):
- Давид Огородник (Тернопіль)
- Костянтин Городиський (Тернопіль)
- Руслан Рудомьотов (Донецька обл.)
Клас Techno 293 (2 група, юнаки, 2 учасники):
- Тімур Данієлян (Тернопіль)
- Олександр Городиський (Тернопіль)
Клас Techno 293 (дівчата, 4 учасниці):
- Аліна Нижегородова (Тернопіль)
- Єва Золота-Авдєєнко (Тернопіль)
- Катерина Голобокова (Донецька обл.)
Текст: Олексій Нижегородов
Фото автора