Каякінг в Україні: від модного захоплення до сталого розвитку

share on:

Часом у житті з’являється щось нове і ти ставиш собі питання: чому я цього раніше не знав? Саме так і сталось, коли кілька років тому поринув у нове захоплення – каякінг. Тоді я відкрив для себе цілий світ, сповнений новими відчуттями та емоціями, а рибалка з каяка стала справжнім одкровенням. Тому вирішив не тільки поділитись своїми думками, але й дати більше інформації про цей вид активного відпочинку на воді, дослідивши його більш ґрунтовно.

Історія та розвиток

В Україні, як і в країнах колишнього СРСР, веслувальний аматорський рух серед туристів-водників завжди був популярним. Та саме каякінг з’явився у нас ніби й не так давно – перші продавці такого спорядження почали пропонувати свої товари (здебільшого привезені із закордону) вже у 2009 році. Що стосується організації коротких прогулянок на воді, то перші прокатні пункти каяків, а потім і SUP-дощок, з’явилися в Україні приблизно з 2010 року. Всього в Україні зараз нараховується близько 50 стаціонарних пунктів прокату каяків – і щороку їх кількість зростає. Ще є кілька десятків компаній (40–50), які організовують тури, екскурсії, пропонують свої послуги, але не мають своїх стаціонарних місць дислокації.

На сьогодні є дві найвідоміші мережі, які мають свої прокатні пункти і власну торгівлю – продають каяки, SUP- дошки, аксесуари та обладнання (весла, жилети, одяг тощо) українського та закордонного виробництва. Також ці компанії проводять різні змагання, клубні збори, туристичні походи та екскурсії, займаються інструктажем та навчанням, пропагують активний відпочинок на воді.

Гребний центр SUP STATION у місті Дніпро, який відкрився у 2017 році, має досить розгалужену мережу філій у Запоріжжі, Харкові, Кам’янському, Решетилівці, Енергодарі та Києві. Центр дуже відомий в Україні та за її межами, завдяки потужному клубному фестивалю, який проводиться щовесни ось уже більше 30(!) років. SUP STATION з 2015 року є організатором «Архіпелаг-О» (проводиться в Самарських плавнях) – найбільших аматорських гребних змагань, на які приїжджає до 400 дорослих учасників. Загалом на березі в таборі, на час проведення змагань, проживає до тисячі осіб. Тільки уявіть, який це заряджений позитивом захід! Також щороку SUP STATION проводить змагання з водного орієнтування на каяках та багато інших подій – і для спортсменів, і для аматорів.

Мережа «Каяк каное центр», яка є підрозділом української компанії Pobeach-kayaks, відкрилась у 2010 році і на сьогодні має шість власних пунктів прокату в столиці (ще три готуються до відкриття в цьому році). Також вони мають партнерську мережу по Україні: в Херсонській, Сумській, Одеській областях, а також у Дніпрі та Харкові (всього десять партнерів). Крім прокату каяків та SUP-дощок, вони також займаються екскурсіями, корпоративними заходами, мають Інтернет-магазин «Каяк Маркет» та ведуть потужну інформаційну і просвітницьку роботу щодо активного відпочинку на воді.

Також у Києві є ще шість стаціонарних прокатних станцій, які належать різним структурам, та більше десятка сезонних (виїзних).

Міфи та переваги

Я рибалю з дитинства, з 5-ти років, і за цей час спробував майже все. Крім берегової рибалки, звісно, багато рибалив з човна, тому перепробував ПВХ та алюмінієві човни практично усіх відомих виробників. Але тільки сівши в каяк, я відчув той рівень свободи та єднання з природою, який раніше був мені недоступний. Ти стаєш неймовірно близьким до водної стихії, практично живеш у ній! На каяку можна дістатись практично будь-куди, в різні хащі та мілководдя, підібратись майже непомітно до риби, поєднуючи автономність та спокій, емоції та розвідницький інтерес.

Та спочатку мені довелося на власному прикладі спростувати кілька поширених міфів.

Перший міф – каякінг небезпечний. Так, якщо йдеться про слалом або сплав по швидких гірських річках, то без підготовки, спеціального обладнання та досвіду це дійсно небезпечно. Але звичайний аматорський каякінг того не потребує. Уважно слухаєте початкові настанови та поради інструктора, вдягаєте страхувальний жилет (обов’язково! завжди!), і максимум, що може піти не так, то це незаплановане купання. Проте, якщо будете уважні, дотримуючись правил безпеки, то й такі купання вам не страшні.

Другий міф – це складно, цьому треба довго вчитись. Ні, ні і ще раз ні! Після першого дня занять створюється відчуття, що ти вже, як риба у воді, головне слухати інструктора, виконувати усі його настанови та бути уважним.

Третій міф – це дорого. Якщо скористатись послугами оренди каяка чи SUP у найближчому пункті прокату, то кілька годин на воді буде рівнозначно походу в кінотеатр чи «МакДональдз». Це справді дорого? Купити собі власну дошку – 8–10 тис. грн, каяк – від 7–8 до 13–15 тис. грн (наші, українського виробника). Цілком адекватна сума, яку легко можна зібрати за зиму, просто відкладаючи щомісяця.

Зате ви відразу оціните отримані переваги. Насамперед – чудова альтернатива або ж додаткова активність до бігу чи велосипеда. Фізично ви навантажите такі м’язи, про існування яких, можливо, і не знали. Крім того, це інший погляд з води на міста і населені пункти, береги річок і водойм. Це реальне співіснування і спілкування з водою, з природою, це фантастична енергетика води, мальовничі краєвиди та чудові світанки…

Ну і вже згадана мобільність, доступність, комфорт – якщо ви рибалка або поціновувач активного відпочинку, звісно знайдете і нових друзів, і свій новий світ!

Максим Коваленко, один із засновників SUP STATION, розповідає про колективне захоплення каякінгом та формування цієї спільноти в Україні: «Переконаний, що на чолі будь-якого проєкту повинен стояти фанат. Людина, яка цим горить, яка сама розвивається і притягує до себе інших, як магніт. Як бізнес-напрямок ми відкрились три роки тому, але щороку зростаємо і кількісно, і якісно. Концепція нашої мережі – це використання в прокаті каяків та SUP вітчизняних виробників, наприклад RIVERDAY (раніше ця ТМ мала назву «Колібрі» – авт.). Вони задовольняють і потреби прокату, і подобаються людям. Та головне, що ми несемо позитивну професійну енергію, тому вже маємо багато однодумців, а буде їх ще більше!».

Види та функціональність каяків

Доречно розповісти про класифікацію каяків, їх функціональне призначення та види. Перше, що треба знати – каяк варто вибирати під ті умови, в яких ви його експлуатуватимете і відповідно під свій зріст, вагу та навички, якими володієте. Інакше отримати задоволення від відпочинку на воді вам буде складно, якщо взагалі можливо. Ці питання ви можете озвучити інструктору і він доволі швидко допоможе з ними розібратися. Та щоб правильно сформулювати питання – раджу ознайомитись із загальною інформацією, яку я вже встиг вивчити.

Універсальних каяків не існує точно так само, як і немає універсальних вудок. За своєю будовою є кілька розповсюджених видів: розбірні або каркасні, надувні, нерозбірні каяки із жорстким корпусом. За призначенням – це рекреаційні (для коротких прогулянок на спокійній воді), туристичні (для дальніх переходів, мандрівок), фішингові (для рибалки, дайвінгу), морські каяки (для використання на високих морських хвилях), екстремальні (для сплаву та слалому по гірських річках, для фрістайлу і трюків на бурхливій воді тощо), для серфінгу і звичайно для спорту – професійні гоночні каяки (байдарки).

Загалом усі каяки поділяються на два основних види за способом посад­ки: SIT-IN (тобто сидіти всередині каяка) та SIT-ON-TOP (сидіти зверху каяка).

У першому випадку ви наполовину знаходитесь всередині, ноги у вас розміщуються в корпусі човна, центр ваги – нижче ватерлінії – це досить хитка конструкція і на це треба зважати, на­вчитись добре координувати свої рухи. В другому випадку центр ваги знаходиться вище, але ви краще контролюєте і рух човна, і своє місцеположення, бо каяки SIT-ON-TOP зазвичай ширші. Однак, перебуваючи в такій позиції, ви більше піддаєтесь бризкам води та природним стихіям.

Спробую описати переваги каяків із посадкою SIT-ON-TOP. Насамперед, вони простіші у використанні, кращі для новачків. Вони мають кращу остійність і більшу ширину – 80–85 см, тому в більшості моделей ви навіть зможете стояти на повний зріст. Також їх простіше зберігати та обслуговувати, вони мають досить багато місця для зберігання/перевезення речей, а також у них легше потрапити, якщо ви ненароком опинилися за бортом. Вони важчі, ніж каяки SIT-IN, але більш функціональні – той самий каяк можна використовувати одночасно для туризму, рибалки, дайвінгу чи просто прогулянок.

Однак у каяків SIT-ON-TOP є кілька своїх недоліків. Не у всяку погоду він буде комфортний, їх досить часто називають «мокрими каяками», адже як задощить – то сухими з води ви точно не вийдете. Ну а ще хвилі та бризки з весла… Тому діапазон використання SIT-ON-TOP протягом усього року обмежений, це переважно «літні каяки». Порада: за поганої погоди необхідно одягати спеціальний водонепроникний костюм та термобілизну, особливо навесні та восени. Це захистить вас від переохолодження та додасть комфорту, ви зможете використовувати ці каяки довший час протягом всього року. Ще один з мінусів – вони важчі, мають інші технічні параметри по довжині та ширині, а тому повільніші, ніж каяки SIT-IN.

SIT-ON-TOP:

ПеревагиНедоліки
Стійкіші, легка посадка та висадка (з води також)Незахищеність перед стихією
Краща ергономіка всередині та функціональність (туризм, рибалка, дайвінг)Важчі
Багато місця для зберігання/транспортування речейВимагають додаткового захисту (водонепроникний одяг, взуття)
Простіші у використанні, хороший варіант для початкуПовільніші

SIT-IN:

ПеревагиНедоліки
Швидші та легшіМенш функціональні, мають переважно лише туристичну функцію
Кращий захист від води, залишаєтесь практично повністю сухимиВажча посадка та висадка
Використовуючи «спідницю» для каяка, ви його експлуатуєте, поки вода не замерзнеМінімальний доступ до речей у відсіках під час перебування на воді
Більш маневрені, хороші для дальніх переходівСкладніші для освоєння новачками

Зауважу, що подана таблиця переваг і недоліків досить узагальнена, адже існують сучасні моделі як одного типу посадки, так і другого, які більш універсальні та використовуються з більшим набором функціонала. Тобто є і фішингові SIT-IN, і є платформи для туризму та відпочинку SIT-ON-TOP.

Та зважаючи на плюси і мінуси, ваш вибір каяка все одно залежатиме від того, де і як ви його використовуватимете. Якщо ви плануєте займатися риболовлею з каяка 90% часу і 10% витратити на прогулянки – я порадив би SIT-ON-TOP. Але якщо більшість часу ви плануєте витрачати на прогулянки і походи – вибирайте свою модель серед SIT-IN.

Ще один важливий момент – матеріал і ціна. Є розбірні каяки, на каркас яких натягується спеціальний синтетичний матеріал, надувні каяки виробляються із спеціальних гумових матеріалів, а є каяки, зроблені зі склопластику або ж навіть з карбону чи кевлару або різних композитних матеріалів.

Та найпопулярнішими на сьогодні є каяки, зроблені з поліетилену і пластику різних видів. Вони довговічні, надійні, зносостійкі, легкі в експлуатації, обслуговуванні та ремонті. Вони також доступніші за ціною, а купуючи каяк українського виробника, ви точно не переплатите більше.

Майбутнє

Ринок каякінгу зростає щороку, це очевидно. Вже й навіть серед моїх знайомих рибалок з’явилось з десяток поціновувачів каякінгу. Михайло Петелицький, власник мережі «Каяк каное центр», коментує розвиток цього напрямку в Україні: «Я прогнозую, що наступні 5–10 років щороку з’являтиметься не менше ніж 10–15 нових стаціонарних станцій в Україні. Причина проста: якщо раніше це було лише модне захоплення, то зараз каякінг формується як один із самостійних і потужних видів активного відпочинку та аматорського спорту – як зимові лижі чи сноубординг. Формула проста: взимку ти – на лижах, а влітку – на каяку або SUP. Принаймні в Європі саме так і відбувається, там це вже давно нормальний стан речей».

Чи так буде у нас – побачимо вже найближчими роками. Дуже хочеться, щоб Україна стала частиною Євросоюзу не лише на словах, але й на ділі.


Текст: Ігор ТИХОЛАЗ
Фото надані GELEX GLOBAL GROUP

Leave a Response