Цю чарівну місцевість називають «Краєм Тисячі Озер», хоча насправді їх тут значно більше – понад 4000. Саме слово «Мазури» і для поляків, і для гостей асоціюється з теплим літом, білосніжними вітрильниками, сонцем, яке пірнає в магічні хвилі надвечір’я, дерев’яними сільськими будиночками, що сховані в лісових нетрях, величними замками хрестоносців… Мазурські озера в Польщі – відоме місце для яхтсменів, прихильників активного дозвілля, розкішної природи й історичних пам’яток. За висновком експертів National Geographic Traveler, Мазури потрапили до списку Best Of The World 2016 як одне з 20 місць, які варто відвідати цього року.
Місця легенд і лицарської слави
Тут рай для художників і тих, хто цінує природу. Такої палітри природних барв, як на Мазурах, годі шукати де-інде. Жовтаві поля рапсу, малахітова зелень лісів, синьо-фіолетові і рожево-пурпурові відтінки призахідного сонця… А також білосніжні вітрила, синява озер, різні відтінки червоного на замках хрестоносців. Кажуть, що Бог, створивши світ, у свій перший відпочинок вирушив на Мазури.
Сьогодні Вармінсько-Мазурське воєводство – один із найпривабливіших туристично-краєзнавчих регіонів. Розташоване в північно-східній частині Польщі, четверте за величиною воєводство країни складається з двох історичних регіонів – Вармії та Мазур. Це земля, де тісно сплелися культурна й історична спадщина Польщі, Німеччини та Литви. Життя в цих краях завжди було непростим. Змінювалися монархи, кордони, державні мови, право. Можливо, саме тому місцеві жителі завжди цінували свою малу батьківщину, плекали її унікальність. Завойована свого часу хрестоносцями і названа Ermenland польська Вармія зберегла для нащадків багатство місцевих міфів, легенд, традицій. І привітно ділиться усім цим з туристами.
Вармія і Мазури – неповторна країна в країні. Тут переплітаються незаймана природа, національні мотиви різних народів і чудова туристична інфраструктура. Католики тут спокійно сусідять з євангелістами, протестантами й уніатами. Німці люблять навідуватися в ці місця своєї минулої лицарської слави. На вуличках сіл і містечок можна почути й українську мову: поряд з місцевими старожилами живуть і проводять свої фестивалі лемки-переселенці.
В Ольштині – столиці воєводства, заснованій ще Тевтонським орденом, – протягом кількох років жив найвідоміший польський астроном Микола Коперник. Цікаво, що, приїхавши сюди 1516 року як священик, він фактично взяв на себе управління краєм: організував відбудову зруйнованої по війні економіки, був лікарем, працював над реформою монетарної системи, координував земельне питання. І саме тут, в Ольштині, написав першу частину свого відомого Трактату про перетворення небесних сфер. Коперник керував обороною замку, коли війська хрестоносців намагалися захопити Ольштин і його фортецю. До речі, цей замок добре зберігся до наших днів, так само, як і його «ровесники» – готичний собор Святого Іакова, Стара Ратуша, Висока Брама. А в замку туристи нині можуть побачити фрагмент створеної Миколою Коперником астрономічної таблиці.
Каяки, байдарки, катери…
Для тих, хто звик відпочивати активно, Мазури – просто ідеальні. Тут можна займатися вітрильництвом, вдосконалюючи майстерність і опановуючи нові секрети улюбленого заняття. Віковий спектр тих, хто прибуває сюди вітрилити, – від маленьких дітей до тих, кому за 80. Пізнати Мазури можна також мандруючи ровером – краєм пролягає великий велосипедний маршрут Green Velo. Шлях, що простягається на 2000 кілометрів відмінної велотраси уздовж східного кордону Польщі, відкриває багато цікавих і красивих місць. Для поціновувачів риболовлі, верхової їзди на Мазурських озерах також вистачить «роботи». Як і для тих, хто віддає перевагу лісовим прогулянкам: край багатий на гриби, ягоди.
Одне з найцікавіших туристичних місць краю – Гіжицько, яке називають вітрильною столицею Польщі. Навколо одного з головних портів Великих Мазурських озер розкинулося понад 100 водойм. Найбільші з озер – Негоцін та Кісайно – добре знані тими, хто звик вітрилити Мазурами. Звідси бере початок водний маршрут, що веде до містечок Венгожево, Миколайки, Руцяне-Ніда. Добре обладнані пристані, з усім необхідним для тривалих водних мандрівок, створюють зручні умови для вітрильного спорту.
Каяки, байдарки, моторні катери і веслувальні човни – можливостей для відпочинку і дозвілля на Мазурських озерах удосталь. Озером Белдани, що на території Мазурського ландшафтного парку, курсує водний пасажирський транспорт. Тут можна зробити прогулянку на катері або стрімко промчати судном на підводних крилах. Влітку, в сезон відпусток, озеро нагадує колоритний «світський салон». Тут швартуються найзнаменитіші, найкрасивіші і найдорожчі вітрильні яхти. На Белдани з’їжджаються також власники моторних човнів і водні лижники.
Одне із семи чудес
Містечко Ілава розкинулося на південній окраїні озера Єзьорак – одного з найбільших і найкрасивіших з-поміж Мазурських озер. Це найдовше озеро в Польщі простяглося на 27 кілометрів. За день не обійдеш… Тут, в одному з центрів яхтового туризму періодично влаштовують регати, запливи, змагання серед юніорів. На Єзьорак їдуть не тільки відпочивальники. Тут також рай для орнітологів: лебеді, качки, чайки, багато іншого птаства облюбували цей мальовничий край. Птахи, як і мандрівники, охоче плавають уздовж Великої Жулави. Це природне диво Єзьорака – найбільший континентальний острів країни. Він — один із 16 островів, що ними багате найдовше озеро в Польщі. До речі, 2012-го читачі журналу National Geographic Treveler назвали Єзьорак одним із семи «нових чудес Польщі». Відчути чари озера можна і під час теплохідного рейсу Папським Шляхом. Кілька десятиліть тому цим маршрутом мандрував Кароль Войтила, пізніше відомий як Папа Іоанн Павло ІІ.
На чотири дні в серпні Ілава стає столицею джазу – сюди з’їжджаються найвідоміші джазові виконавці не тільки з Польщі, а й з усього світу.
Як дістатися
Літаком до Варшави або Гданська, звідти – автобусом або потягом. З червня МАУ відкрила рейс Івано-Франківськ – Гданськ, із серпня WizzAir започатковує польоти з Києва до Гданська. Рейси з Києва до Варшави МАУ і LOT здійснюють щодня.
Варто побачити:
Водонапірну вежу в Гжицько. В цьому інженерному диві минулого, збудованому з червоної необробленої цегли, нині діє краєзнавчий музей і оглядовий майданчик на даху, звідки відкривається красива панорама міста.
Розвідний (оборотний) міст на Лучанському каналі. Це єдиний у Польщі і один із двох у Європі мостів такого типу. Від 1860 року його розводять кілька разів на день, аби забезпечити прохід яхт Лучанським каналом. Міст розводять не вгору, а вбік. Подивитися на те, як одна людина повертає двадцятиметровий ярус вагою сто тон, збираються натовпи туристів.
Замок хрестоносців XIV століття на березі Неґоціна. У 1365 році замок знищили литовці. Зведення нового замку закінчено близько 1377 року. Він був важливим елементом низки тевтонських сторожових веж у прикордонній зоні. Замок зведений у формі чотирикутника, як однокрила будівля з підзамчем, оточена ровом.
Текст: Юлія КОСИНСЬКА, фото надані Польською туристичною організацією