Під вітрилом і сонцем Мазурів

share on:

Цю чарівну місцевість називають «Краєм Тисячі Озер», хоча насправді їх тут значно більше – понад 4000. Саме слово «Мазури» і для поляків, і для гостей асоціюється з теплим літом, білосніжними вітрильниками, сонцем, яке пірнає в магічні хвилі надвечір’я, дерев’яними сільськими будиночками, що сховані в лісових нетрях, величними замками хрестоносців… Мазурські озера в Польщі – відоме місце для яхтсменів, прихильників активного дозвілля, розкішної природи й історичних пам’яток. За висновком експертів National Geographic Traveler, Мазури потрапили до списку Best Of The World 2016 як одне з 20 місць, які варто відвідати цього року.

Mazury_1

Mazury_8Місця легенд і лицарської слави

Тут рай для художників і тих, хто ці­нує природу. Такої палітри природних барв, як на Мазурах, годі шукати де-інде. Жовтаві поля рапсу, малахітова зелень лісів, синьо-фіолетові і роже­во-пурпурові відтінки призахідного сонця… А також білосніжні вітрила, си­нява озер, різні відтінки червоного на замках хрестоносців. Кажуть, що Бог, створивши світ, у свій перший відпо­чинок вирушив на Мазури.

Сьогодні Вармінсько-Мазурське во­єводство – один із найпривабливіших туристично-краєзнавчих регіонів. Роз­ташоване в північно-східній частині Польщі, четверте за величиною воє­водство країни складається з двох іс­торичних регіонів – Вармії та Мазур. Це земля, де тісно сплелися культур­на й історична спадщина Польщі, Ні­меччини та Литви. Життя в цих краях завжди було непростим. Змінювали­ся монархи, кордони, державні мови, право. Можливо, саме тому місцеві жи­телі завжди цінували свою малу бать­ківщину, плекали її унікальність. Завойована свого часу хрестоносцями і названа Ermenland польська Вармія зберегла для нащадків багатство міс­цевих міфів, легенд, традицій. І привітно ділиться усім цим з туристами.

Вармія і Мазури – неповторна країна в країні. Тут переплітаються незайма­на природа, національні мотиви різних народів і чудова туристична інфра­структура. Католики тут спокійно су­сідять з євангелістами, протестантами й уніатами. Німці люблять навідувати­ся в ці місця своєї минулої лицарської слави. На вуличках сіл і містечок можна почути й українську мову: поряд з міс­цевими старожилами живуть і прово­дять свої фестивалі лемки-переселенці.

Mazury_2

В Ольштині – столиці воєводства, заснованій ще Тевтонським орде­ном, – протягом кількох років жив найвідоміший польський астроном Микола Коперник. Цікаво, що, приїхав­ши сюди 1516 року як священик, він фактично взяв на себе управління кра­єм: організував відбудову зруйнованої по війні економіки, був лікарем, пра­цював над реформою монетарної сис­теми, координував земельне питання. І саме тут, в Ольштині, написав пер­шу частину свого відомого Трактату про перетворення небесних сфер. Ко­перник керував обороною замку, коли війська хрестоносців намагалися захопити Ольштин і його фортецю. До ре­чі, цей замок добре зберігся до наших днів, так само, як і його «ровесники» – готичний собор Святого Іакова, Ста­ра Ратуша, Висока Брама. А в замку туристи нині можуть побачити фраг­мент створеної Миколою Коперником астрономічної таблиці.

Каяки, байдарки, катери…

Для тих, хто звик відпочивати ак­тивно, Мазури – просто ідеальні. Тут можна займатися вітрильництвом, вдосконалюючи майстерність і опа­новуючи нові секрети улюбленого заняття. Віковий спектр тих, хто при­буває сюди вітрилити, – від малень­ких дітей до тих, кому за 80. Пізнати Мазури можна також мандруючи ро­вером – краєм пролягає великий ве­лосипедний маршрут Green Velo. Шлях, що простягається на 2000 кілометрів відмінної велотраси уздовж східного кордону Польщі, відкриває багато ці­кавих і красивих місць. Для поціно­вувачів риболовлі, верхової їзди на Мазурських озерах також вистачить «роботи». Як і для тих, хто віддає пере­вагу лісовим прогулянкам: край бага­тий на гриби, ягоди.

Одне з найцікавіших туристичних місць краю – Гіжицько, яке називають вітрильною столицею Польщі. Навко­ло одного з головних портів Великих Мазурських озер розкинулося понад 100 водойм. Найбільші з озер – Него­цін та Кісайно – добре знані тими, хто звик вітрилити Мазурами. Звідси бере початок водний маршрут, що веде до містечок Венгожево, Миколайки, Ру­цяне-Ніда. Добре обладнані пристані, з усім необхідним для тривалих водних мандрівок, створюють зручні умови для вітрильного спорту.

Каяки, байдарки, моторні катери і веслувальні човни – можливостей для відпочинку і дозвілля на Мазурських озерах удосталь. Озером Белдани, що на території Мазурського ландшафтного парку, курсує водний пасажир­ський транспорт. Тут можна зробити прогулянку на катері або стрімко про­мчати судном на підводних крилах. Влітку, в сезон відпусток, озеро нага­дує колоритний «світський салон». Тут швартуються найзнаменитіші, най­красивіші і найдорожчі вітрильні яхти. На Белдани з’їжджаються також влас­ники моторних човнів і водні лижники.

Mazury_6

Одне із семи чудес

Містечко Ілава розкинулося на пів­денній окраїні озера Єзьорак – одного з найбільших і найкрасивіших з-поміж Мазурських озер. Це найдовше озеро в Польщі простяглося на 27 кілометрів. За день не обійдеш… Тут, в одному з центрів яхтового туризму періодич­но влаштовують регати, запливи, зма­гання серед юніорів. На Єзьорак їдуть не тільки відпочивальники. Тут також рай для орнітологів: лебеді, качки, чай­ки, багато іншого птаства облюбува­ли цей мальовничий край. Птахи, як і мандрівники, охоче плавають уздовж Великої Жулави. Це природне диво Єзьорака – найбільший континенталь­ний острів країни. Він — один із 16 ост­ровів, що ними багате найдовше озеро в Польщі. До речі, 2012-го читачі жур­налу National Geographic Treveler назва­ли Єзьорак одним із семи «нових чудес Польщі». Відчути чари озера можна і під час теплохідного рейсу Папським Шляхом. Кілька десятиліть тому цим маршрутом мандрував Кароль Войтила, пізніше відомий як Папа Іоанн Павло ІІ.

На чотири дні в серпні Ілава стає сто­лицею джазу – сюди з’їжджаються най­відоміші джазові виконавці не тільки з Польщі, а й з усього світу.

Mazury_7
Ельблонгський канал з’єднує Ілавські озера з Віслінською затокою Балтійського моря

Як дістатися

Літаком до Варшави або Гданська, звідти – автобусом або потягом. З червня МАУ відкрила рейс Івано-Фран­ківськ – Гданськ, із серпня WizzAir започатковує польоти з Києва до Гдан­ська. Рейси з Києва до Варшави МАУ і LOT здійснюють щодня.

Варто побачити:

Водонапірну вежу в Гжицько. В цьо­му інженерному диві минулого, збудо­ваному з червоної необробленої цегли, нині діє краєзнавчий музей і оглядо­вий майданчик на даху, звідки відкри­вається красива панорама міста.

Розвідний (оборотний) міст на Лучанському каналі. Це єдиний у Польщі і один із двох у Європі мостів такого типу. Від 1860 року його розво­дять кілька разів на день, аби забезпе­чити прохід яхт Лучанським каналом. Міст розводять не вгору, а вбік. Поди­витися на те, як одна людина повертає двадцятиметровий ярус вагою сто тон, збираються натовпи туристів.

Замок хрестоносців XIV століття на березі Неґоціна. У 1365 році замок зни­щили литовці. Зведення нового зам­ку закінчено близько 1377 року. Він був важливим елементом низки тев­тонських сторожових веж у прикор­донній зоні. Замок зведений у формі чотирикутника, як однокрила будівля з підзамчем, оточена ровом.


Текст: Юлія КОСИНСЬКА, фото надані Польською туристичною організацією

Leave a Response